TRANSforma

TRANSforma - Dotknij Teatru 2013


Pewna dziewczynka w drodze ze szkoły poprosiła tatę, by pomógł jej w pracy domowej z języka polskiego. Ten niechętnie zgodził się i po chwili razem czytali już w autobusie wiersz. Zadanie polegało na odnalezieniu metafor... „Na moje oko... to będzie tutaj, tu... i jeszcze...” - wyliczał z namysłem ojciec. „Ale tato... skąd wiesz, że to są metafory?” - zapytała dziewczynka. „To proste. Metaforą jest to, czego nie rozumiesz”.


    Bardzo często nie rozumiemy tekstu. W gęstym lesie metafor i niejednoznacznych symboli gubi się nasz pragmatyczny rozum i logiczne myślenie. W obcowaniu z kulturą i literaturą nie chodzi jednak jedynie o podkreślenie miejsc niejasnych. One wymagają namysłu, pewnego wysiłku umysłu i serca. Nie od razu odkrywają przed nami swoje skarby... proszą o zaangażowanie. Sztukę, jak człowieka, trzeba cierpliwie oswajać...
     Z tARTakowiczami zastanawialiśmy się, czy teatr może być przydatny w oswajaniu tekstu i tak pojawił się pomysł na eksperymentalne warsztaty... Sięgnęliśmy po bardzo trudny tekst, który śmiało można nazwać źródłowym. Z Agamemnonem Ajschylosa zetknęliśmy się już wcześniej przy pracy nad spektaklem dla studenckiego teatru Perpetuum Mobile. Już wtedy był on dla nas wyzwaniem. Tekst najeżony metaforami, kipiący emocjami, które oplatały wszystkie sensy, tworząc węzły nie do rozwiązania. Jak oswoić takie istnienie? Jak podejść bliżej, od której strony?

Ostatecznie wybraliśmy cztery ścieżki. W naszym zespole są nie tylko instruktorzy teatralni, ale również plastycy i muzycy. Eksperyment miał więc polegać na pracy z tym samym tekstem różnymi metodami, począwszy od ruchu, przez teatr formy i muzykę, a skończywszy na improwizacji, która przybliżała treści na drodze dystansu. Ten cykl transformacji okazał się zarówno dla nas, jak i uczestników, niezwykle cennym doświadczeniem spotkania nie tylko z klasycznym kanonem, ale i własną wrażliwością. Mogliśmy dotknąć nie tylko teatru...



Dla mnie osobiście te warsztaty były przestrzenią, w której mogłam się sprawdzić, poćwiczyć wyobraźnię, a przy tym dobrze się bawić. Pozwoliły także na to, by dotknąć teatru z wielu stron oraz na “trwanie przy sobie i swoich odczuciach oraz emocjach”  Milena


tekst: E. Chrulska
zdjęcia: Ł. Klimkiewicz


TRANSforma to cykl eksperymentalnych warsztatów teatralnych, dla których punktem wyjścia ma być jeden (i ten sam!) fragment greckiej tragedii. Wychodząc od słowa i podążając ku konkretnej formie, będziemy czynnie uczestniczyć w jego twórczej transformacji na czterech płaszczyznach:

GŁOS Podróż do krainy dźwięku. W trakcie warsztatów odkryjemy możliwości własnego głosu, przekraczając różne granice: będziemy krzyczeć, śpiewać, rapować, jęczeć, milczeć, płakać... jednym słowem - eksperymentować z głosem. 
21 marca, 12.00-14.00 (prowadzenie: Magdalena Cysewska)

RUCH Opowiedzieć słowo gestem. Korzystając z technik cheironomii, będziemy rozwijać nasz język gestów, szukać spójności między treściami, które niesie mój głos i ciało; uczyć się koncentracji i nowych dróg wyrazu dla naszych emocji – innymi słowy... będziemy uczyć się rozmawiać. 
19 marca, 13.00-15.00 (prowadzenie: Elżbieta Chrulska)

WIZJA Nadać treści formę. Na tym etapie spróbujemy przy pomocy prostych środków plastycznych stworzyć coś zaskakującego z czegoś niepozornego, idee przeobrazić w projekt. Będziemy zatem pobudzać wyobraźnię i wspólnie rozwijać kreatywność w twórczym procesie powstawania formy.
21 marca, 10.00-12.00 (prowadzenie: Magdalena Dyniec)

AKCJA Wyjść poza tekst. Ostatni etap cyklu uruchomi wyobraźnię w działaniu, pomoże nam spojrzeć alternatywnie na swoje ciało, swój głos, swoje myślenie. Postawimy sobie pytanie: "co by było, gdyby...?" 
i spróbujemy znaleźć na nie jak najwięcej odpowiedzi. Trzy, dwa, jeden...Akcja! Improwizacja!
22 marca, 13.00-15.00 (prowadzenie: Agnieszka Komorowska)

Czas trwania jednych warsztatów: 2h, limit miejsc: 15 osób.
Miejsce: Sala konferencyjna w Baju Pomorskim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz